Kodlama Materyalleri Hazırlamaya Devam Ediyoruz

Kodlamanın temeli olan sıralama ve algoritma mantığını, okul öncesi yaş grubuna öğretebilmek için, dikkatlerini çekebilecek nitelikte, renkli yumuşak dokulu materyaller kullanmak, olay ve durumları hikayeleştirebilmek, çocuklara hareket özgürlüğü sağlayabileceğimiz bir alan gerekiyor öncelikle.

Daha sonra sizlerle paylaşacak olduğum, çocukların, bilgisayar ve tablet üzerinde kodlama yapabilecekleri birçok uygulama var. Tüm bu uygulamaların temeli, çoğunlukla, ileri, geri, sağ, sol vb. yön kavramlarının kullanımına dayanıyor.

Dolayısıyla, okul öncesi 4-5 yaş grubu, bilgisayarsız kodlama eğitiminde öncelikli olarak yönleri kavramaya çalışmalıyız. Bu öğrenme sürecinde, sağ ve sol çoğunlukla karıştırılır. Kalbimizin olduğu taraf sol, diğer taraf sağ diyerek çocuklarımıza destek olabiliriz. Karıştırdıklarında ellerini kalplerine götürüp kalp atışlarını hissetmeleri yeterli olacaktır!

Bu yöntemden yola çıkarak, kodlama sırasında kullanacağınız peluş oyuncağınızın sol tarafına bir kalp resmi iliştirebilirsiniz. Oyuncağın burnu ileriyi, başının arkası, kuyruğu olabilir, geriyi, kalbinin olduğu yer sol, diğer taraf sağ olarak öğretebiliriz. Çocuklarımızda yön kavramının pekişmesi için, oyuncağı ileri, geri, sağa, şimdi sola diyerek, hareket ettirmesini isteyerek alıştırmalar yapabilirsiniz. Evde Kalın, Keyifle Kodlayın!