Şekiller Matı Oluşturuyor, Kodlamaya Başlıyoruz.

Daha önce, evdeki malzemelerle, kodlama zemin matını nasıl yapabileceğimizden bahsetmiştim. Bugün, şekiller matını nasıl oluşturabiliriz, oyuncağımızla nasıl kodlama yapabiliriz anlatmaya çalışacağım.

A4 kağıdına kare, dikdörtgen, daire, üçgen şekilleri çizip, renkli boyalarla boyuyoruz. Daha önce hazırladığımız matın üzerine, her kareye bir şekil gelecek biçimde yerleştirin ve şeffaf örtüyle matın üzerini kapatın (böylece çalışırken resimler sabit kalacak).

Kodlama yön kartlarımızı hazırlayalım. Örnekteki gibi eva süngerinden yapabileceğiniz gibi, kendiniz A4 kağıdında çizip, boyayıp, keserek de oluşturabilirsiniz.

Peluş oyuncağımız, matımız, yön kartlarımız hazırsa kodlamaya başlayabiliriz! Haydi birlikte, oyun halımızı inceleyelim, üzerinde neler var bir bakalım. Kodlama zemin matındaki, karelere ayrılmış bölümler, şekiller, renkler, yön kartlarımız, ileri, geri, sağ, sol incelenir. Sevimli ayıcık, renkleri ve şekilleri hatırlamakta zorlanıyor, ona yardım etmek ister misin?

Belirlediğiniz başlangıç noktası(karesi) üzerine oyuncağı koyun, bir hedef belirleyin örneğin turuncu daire. Başlangıç noktasından hedefe ulaşması için, ileri, ileri, sağ dön, ileri, ileri hareket etmesi gerekir, yön kartlarıyla, her adımı sırasıyla belirtin. Ve kodu başlat görseline (aşağıdaki mavi üçgen) basarak çalıştırın, ayıcık her adımını, yön kartlarına göre atacak, dur (yukarıdaki kırmızı çarpı) görseline sıra geldiğinde ise duracak. Bakalım ayıcık hedefi turuncu daireye ulaşabilecek mi?

Neler Öğrendik? Şekilleri ve renkleri, ileri, geri, sağ, sol yön kartlarına göre hareket etmeyi, sağdaki kareye gideceksen, önce sağa dönmeli sonra bir adım ileri gitmelisin (işlem öncelik, sıralama mantığı).

Evde Kalın, Keyifle Kodlayın!