Yeni Başlayanlar İçin, Kodlama Nedir?

KODLAMA NEDİR?

Bilgisayar programlarının ilk adımı olan kodlama; bilgisayarda yazılım, uygulama ve web sitesi oluşturmayı mümkün kılan bir dilde elektronik olarak yazmak anlamına geliyor.

Daha basit bir dille anlatmak gerekirse; kodlama, bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir.

KODLAMA EĞİTİMİ NEDEN ÖNEMLİ?

Kodlama eğitiminin çocukların gelecek kariyerleri için büyük bir önemi var. Günümüzde en çok rağbet gören ve iyi ücretler verilen işlerin arasında yazılım geliştiriciliği yer alıyor. Dünyanın en büyük şirketlerinin arasında yazılım şirketlerinin yer alması bir tesadüf değil. Microsoft, Facebook, Google ve benzerlerinin hepsi temelde yazılım şirketleri. Sadece bunlar değil teknolojinin her alanında kodlama büyük önem taşıyor.

Tabii ki herkes programcı, yazılım geliştirici olmak zorunda değil. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, uzmanlar içinde yaşadığımız dünyayı nasıl işlediğini öğrenmemiz için kodlama eğitiminin çok önemli olduğu konusunda hemfikirler.

Teknoloji üretebilen donanımlı kişilere olan talep büyük oranda arttı ve dünya çapında mevcut sistemler bu talebi karşılayamamaya başladı. Üniversiteler artık bilgisayar bilimleri alanında daha fazla öğrenci istiyor, internet, yazılım ve oyun şirketleri daha fazla yazılımcıya ihtiyaç duyuyor, hükümetler bile artık yüksek teknoloji tabanlı girişimlere daha çok destek veriyor. Tüm bunları karşılamanın yolu ise gelecek nesilleri bilgisayar bilimleri ve kodlamayla erkenden buluşturmaktan geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir